Magyar delegáció Afganisztánban

szerző: Csaszar-Cs. Peter | 2009. június 24. 17:28:39

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) aktívan részt vesz, és vállal a Külügyminisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal és a Honvédelmi Minisztérium koordinálásával megvalósuló afganisztáni tartományi újjáépítési csoport (MH PRT-ben) munkájában. Ennek keretén belül június 3–12. között kétfős delegáció utazott a térségbe, melynek feladata a magyar-afgán kormányközi oktatási munkatervben felajánlott afgán ösztöndíjas hallgatók kiválasztása, akik Magyarországon egyetemi tanulmányokat fognak folytatni.

A munkatervben megfogalmazott ösztöndíj lehetőségeket az oktatási tárca az afgán partnerekkel történő előzetes egyeztetés alapján fogalmazták meg, és tartalma összecseng Kharzai elnök tavalyi budapesti tárgyalásaival, ahol hangsúlyozottan az oktatási ösztöndíjakról esett szó. Ennek alapján az OKM évente 7 ösztöndíjast fogad teljes egyetemi képzésre, 3 fő részére biztosít 10-10 hónapos kutatói ösztöndíjat. Évente 6 hétre 10 fő szakiskolai hallgató részére biztosítanak nyári gyakorlatot, 5 fő pedagógus részére biztosítanak további képzési lehetőséget különböző speciális szakterületen (drámapedagógia, fogyatékkal élő gyermekek oktatása).

A kiutazó delegációt Ladányi Éva, az OKM Kulturális és Oktatási Szakdiplomáciai Főosztály szakmai főtanácsadója vezette, akit Csák Ferenc nemzetközi szakállamtitkár kérésére elkísért dr. Kobolka István ezredes, egyetemi docens.

Kint tartózkodásuk ideje alatt Baghlan tartomány érettségizett hallgatóiból – előzetes szűrések alapján – 64 fő tett írásbeli, és ezek eredménye alapján 19 fő szóbeli vizsgát. Ezek közül a diákok közül kerül kiválasztásra a Magyar Ösztöndíj Bizottság döntése alapján az a 7 hallgató, aki szeptemberben megkezdhetik tanulmányaikat Magyarországon. A küldöttség 5 komplett számítógépet és több mint 500 angol nyelvű szakkönyvet adományozott a baghlani egyetem könyvtárának.

A program előkészítésben és a lebonyolításban nagy segítséget nyújtott Tölli István nagykövet úr.

A delegáció látogatása a civil–katonai oktatási és tudományos együttműködés szempontjából példaértékű volt, amely mind az út megszervezése mind a lebonyolítása alatt érvényesült.